Düğün Hazırlık Listesi

Bir düğün için hazırlanmak Gelin ve Damat için belirli bir sürece yayılmadığı taktirde tamamen bir çileye dönüşebilir. Bunun önüne geçmek, mutlu ve huzurlu bir düğün için bir çok hazırlığı çok önceden tamamlamak gerekir.

Nişanlılık sürecinin hemen ardından yapılan Düğün tarihi belirlenmesi ile birlikte harekete geçmek çok önemli. Çiftler daha bu dönemde hızlı bir koşturmaca içerisine girmekte ancak sıraya koyma doğru yapılmadığı için organizasyon çok sağlıklı olmuyor. Tüm bunlar belirli bir plan içerisinde olmadığında ya Organizasyon firması ile anlaşmanız gerekiyor ki onlar sadece size son etapta faydalı olabilirler veya sizin kendi planınızı oluşturmanız ve yürürlüğe koymanız gerekiyor. 

1- TARİH BELİRLEMEK

Nişanlı çiftler yüzüklerini taktıktan hemen sonra çok uzun veya çok kısa olmayan bir tarih belirlemeliler. Çok uzak tarihe alınmış bir düğün tarihi size zaman kazandırsa da çevre baskısının her geçen gün arttığı bir gerginlik nedeni de olabilir. Çok erken tarihe alınan düğün tarihi ise bir kaos ortamının esas nedeni. Çalışma dünyasında bir şeylere vakit ayırmak gerçekten de zor bu nedenle sıkışık bir zamanlama ile her şey yarım bir şekilde olabilir.

2- DÜĞÜN PLANI YAPMAK

Tarih seçildikten sonra Nasıl bir düğün yapmak istediğinizi planlamak gerekir. Çoğu zaman çiftlerin sadece kendi karar vermeleri gereken bir çok konu olsa da Nasıl bir düğün konusunda aileleri dikkatte almakta fayda var. Çünkü düğün bir anne baba için çevrelerine duyurmak isteyecekleri en güzel haber. Nasıl bir düğün için en önemli etken ekonomik boyutu olmasına rağmen tüm kapsam olarak altta öneri listesi yer almaktadır.

2-0 Kına ve kına eğlencesine karar vermek,

2-1 Nikah Dairesinde Tören ardından Toplu yemek Daveti,

2-2 Nikah Töreni ardından Düğün Salonu Daveti

2-3 Düğün salonunda davet Nikahla birlikte.

2-4 Kır Düğünü

2-5 Otel veya Restaurant Düğünü,

2-6 Evde veya Mahallede yapılacak Düğünler

3- DÜĞÜN DAVETLİLERİNİN BELİRLENMESİ

Belkide en önemli ayrıntılardan biri davetlilerin erken aşamada belirlenmesi, çünkü davetin büyüklüğünü tamamen davetli sayısı belirleyecek. Arkadaşlar, yakınlar, akrabalar, askerlik arkadaşları, yurt arkadaşları, ev arkadaşları, iş arkadaşları, çocukluk arkadaşları, facebooktan seçilmiş tipler, anne baba çevresi, kardeş çevresi, yakın akraba çevresi, bakkal çakkal tüm davet listenizi daha en başında detaylı olarak belirlemeniz gerekiyor.

4- DÜĞÜN DAVET YERİNİ BELİRLEMEK

Nasıl bir düğün planını yaptınız ne kadar kişi geleceği konusunda da durum netleştirdikten sonra tabii ki yemekli olup olmayışına göre maliyet size düğünü nerede yapacağınızı da netleştirecek. 

5- YAPILACAKLAR VE ALINACAKLAR LİSTESİ OLUŞTURMAK

İkinci bir Listede yapılacaklar ve alınacaklar listesi oluşturmak. Düğün ve evlilik için böyle bir liste oluşturmak gözünüzü korkutacağı gibi neyle karşı karşıya olduğunuzu bilmek adına en önemli adımlardan biri olacaktır. Karşınıza çıkacak maliyetin nasıl pay edileceği konusunu da bu aşamada planlama şansınız olacak.

Nikah Tarih belirlendi-Davetli sayısı belirlendi-Yer ve davet şekli belirlendi- 

Şimdi süreniz ne olursa olsun bu listeye her gün kontrol etmek ve yapılan işlemlerin yanına kocaman bir artı işareti koymak en güzeli olacaktır. 

5-A YAPILACAKLAR

5-A-1 Düğün yapılacak Mekanın ve saatinin belirlendiği yerden düğün hakkında bilgi almak.

5-A-2 Düğünde yapılacak ikram veya yemek için bir liste ve veriliş sırası istemek. 

5-A-2 Düğünde çalınacak müziklerin  ; Davetliler yerine geçene kadar, Siz davetliler arasına girerken, ve siz dans ederken ve sonrasındaki listeyi oluşturmanız gerekiyor. Eğer sohbetli ve ilahi ile yapılacak bir düğünse bu listeyi de erkenden oluşturmanız gerekiyor.

5-A-3 Düğün mekanı için toplu bir araç servis hizmeti sunup sunmayacağınızı değerlendirmek ve saatini kalkış yerini belirlemek.

5-A-4 Düğün Pastası için Düğün salonu veya pastahane ile görüşmek; Pastahane tavsiye edilir. (Katılımcı Sayısı ile pastanızın büyüklüğü ve fiyatı bu aşamada ortaya çıkar)

5-A-5 Fotoğraf ve Video Çekimleri için düğününüze çağıracağınız fotoğrafçı, sizin yakın arkadaşlarınızı tanıyamayacağı gibi fotoğraflarda istediğiniz herkesi görüntüleyebilir. Bu yüzden hem arkadaşlarınızı, hem de ailenizle büyüklerinizi tanıyan biri düğün boyunca fotoğrafçıya yardımcı olursa istediğiniz fotoğraflara daha kolay ulaşabilirsiniz.

5-A-6 Düğün gününü Planlamak; Bu ayrıntılar son maddede tekrar edilecektir.

5-B ALINACAKLAR

5-B-1 Gelinlik- Düğün yeri tarihi belirlendikten sonra ilk olarak almanız gerekenler Gelinlik ve sonrasında davetiyenizdir. Gelinlik kiralama veya satın alma olacaksa tüm ayrıntı belirlenip harekete geçilmelidir.  

5-B-2 Davet Kartlarınız. Davetiyeniz ise en önemli ayrıntılardan biridir. Davetinizin prestijini önceden haber verecek olan davetiye ekonominize ve sizi en güzel şekilde temsil etmelidir. İnsanlar nasıl bir davete hazırlık yapacaklarını genellikle davetiye ve davet yerine göre karar verirler.

Davet Kartlarınız

Kına Davet Kartınız

Nikah Davet kartınız

Düğün Davetiyesi kartınız

Masa Kartlarınız ve Teşekkür kartlarınız.

Davetiyenizin en geç 45 gün önceden hazırlanması ve elinizde hazır olması ve davete 1 ay kalana kadar davetlilere ulaşmış olması gerekir.